Loading...
Kvetinárstvo 2017-06-02T14:04:27+00:00

Kvetinárstvo

Kvety sú prejavom lásky, vďaky a spomienky

Život človeka je ako kruh, narodí sa, aby mohol zomrieť. Jeho život je ohraničený, uzavretý. Smrť človeka je nevyhnutnou súčasťou bežného života. A keďže floristika sa zaoberá viazaním a aranžovaním kvetov, a kvety nerozlučne patria k tejto udalosti, spája sa aj s touto životnou udalosťou. S rečou kvetov môžete vyjadriť svoju sústrasť… Tradícia kladenia ozdobných vencov na hrob sa objavuje už v 17.stor. Boli oválne, na jednom konci zúžené a podobali sa na konský chomút. Okrúhle vence vznikli až v 19. storočí. V minulosti si pozostalí dávali veľmi záležať na kvalite venca, pretože pohreby boli jednou z mála verejných udalostí, kde sa zišiel väčší počet ľudí a vence reprezentovali úroveň pozostalých. Voľbu venca ovplyvňovalo a doteraz ovplyvňuje hlavne vek zosnulého a symbolika kvetín. Veniec samotný, ako uzavretý tvar, predstavuje večný kolobeh života a odraz lásky živých k mŕtvemu. Smútočné vence súvisia s účasťou a útechou, preto  musia vyžarovať harmóniu a rovnováhu. Veľmi dôležitá je zelená farba ihličnanov a listov, ktorá symbolizuje večný život. Smútočná floristika v dnešnej dobe je naozaj na veľmi profesionálnej úrovni, v rôznych náboženstvách, nie len v kresťanstve. Je odkazom lásky živých k mŕtvemu. Je posledným symbolickým uctením si pamiatky zosnulého.

Kvetinárstvo pri správe cintorína  so sídlom na Kamennej ceste  v Trnave vzniklo v roku 2010 z potreby skvalitnenia poskytovaných  služieb spoločnosťou RIGSTAV spol. s r .o., prevádzkovateľom pohrebísk mesta Trnava  občanom mesta, návštevníkom cintorína a pozostalým.

Je orientované prevažne na smútočnú floristiku, ktorej znakom je dôstojnosť, úcta a originalita. Pomocou nej môžu pozostalí vzdať poslednú úctu najbližším . Škála výberu, od tvarov vencov – po farby kvetov, je naozaj široká. Dôležitý je preto pri tejto práci cit a, dalo by sa povedať, určité skutočne umelecké nadanie. Veď nie každý by dokázal zladiť druh, tvar, farbu i veľkosť kvetov, aby celý výsledok nepôsobil fádne či naopak nesúrodo. Najdôležitejšia je pre nás spokojnosť zákazníka.  Naše aranžérky  sa snažia vychádzať z danej situácie a empaticky vnímať požiadavky pozostalých aj v momentálnom citovom rozpoložení. Snažíme sa vždy vyjsť v ústrety a pochopiť, poradiť, ponúknuť rôzne alternatívy. Zákazníci si objednávajú kytice i vence z čerstvých kvetov ale pretrváva  tradícia praktickosti a trvácnosti, preto sa stále uprednostňuje umelá výzdoba.

Okrem konkrétnych požiadaviek zákazníka je smútočná floristika prirodzene ovplyvňovaná i ročnými obdobiami.

Pre zákazníkov máme  k Pamiatke zosnulých pripravené rôzne aranžmány a ikebany z čerstvej a umelej čečiny, aranžmány z prírodných materiálov, umelé kvety a kytice, spomienkové vence a venčeky rôznych tvarov a veľkostí  , črepníkové aj rezané  chryzantémy.

Kvetinárstvo ponúka široký sortiment  kahancov zo skla, náplní, vkladov, tubí, diódových kahancov, sviečok, svietnikov, váz a dekoračného  materiálu.

Náš skúsený personál Vám pomôže realizovať Vaše predstavy..

+ Donášková služba